نقد کردن یک فیلم

آیا یک فیلم را می شود نقد کرد ؟

چگونه یک فیلم را نقد کنیم :

خب… برای نقد کردن یک فیلم ؛ ساده ترین راه را انتخاب می کنیم و آن دیدن یک فیلم است. اگر در یک بار دیدن موضوع یا مطلب خاصی عاید ما نشد باید دیدن را تکرار نمود. حال یک فیلم را دیدیم و موضوعات ساده و پیچیده ای با چندین سوال ما را به خود مشغول نمود؟

قطعا باید جواب هایی را مطرح کنیم که هم خودمان و هم مخاطب مان را قانع کنیم که این فیلم حاکی از فلان مطالب است. از همه مهم تر این که منتقدین دیگر نیز باید با نقد ما قانع شوند.

نقد کردن این نیست که اشخاصی را تخریب کنیم و با دشنام دادن یا ناسزا گفتن حرف خود را به سایرین دیکته کنیم اگر نقد ما طوری باشد که مطلب خاصی را از یک فیلم بیرون کشیده ایم باید با مضامین خاصی آن را بیان کنیم که بی ادبی خود را نشان ندهیم.

هر شخصی می تواند یک منتقد باشد اما منتقد حرفه ای شخصی است که با چندین دیدگاه خاص فیلم مورد نظر خود را بررسی می کند و در مواقع نیاز بعضی از دیدگاه خود را به سادگی بیان می کند تا برای عموم قابل فهم باشد.

نقد یک فیلم باعث می شود که مخاطب ، فیلم را بهتر بفهمد و درک مناسبی نسبت به صحنه ها و سکانس ها و گفتگوها داشته باشد. با شنیدن نقد از دیگران می توان بر نقد خود افزود و مطالب بیشتری را ارائه داد.

انواع دیدگاه :

الف ) اجتماعی

ب ) شخص بینی

ج ) حماسی

د ) و غیره

چه دیدگاهی را برای نقد انتخاب کنیم :

اگر چه دیدگاها در هر شخصی متفاوت با دیگر اشخاص است اما دیدگاه یک انسان باعث پیشرفت اطلاعات در دیگر افراد می شود. برای انتخاب یک دیدگاه مناسب باید شناخت نسبی در موارد آن را داشته باشیم. به فرض مثال اگر یک فیلم با رویکرد اجتماعی ساخته شده است باید با همان ساختار ؛ دیدگاهی مناسب با آن را انتخاب کنیم.

یک نقد در راهبرد یا بهتر دیده شدن فیلم مناسب است و منتقدین باید سعی کنند دیدگاه خود را در درک صحیح آن برای مخاطبین تلاش نمایند. اگر دیدگاه مناسب انتخاب شود عوامل سازنده فیلم نیز پی به اشتباهات خود خواهند برد و برای آنان یک تجربه به حساب خواهد آمد.

ساختار شکل گیری نقد :

اگر اجزای نقد را بشناسیم بهتر می توان آن را انجام داد. این اجزا صرفا برای تشخیص سکانس ها و صحنه ها انجام می شود. اگر لازم باشد یک سکانس را برجسته تر از سایر سکانس ها تشریح می کنیم تا برای مخاطب فهم فیلم آسانتر باشد.

اجزای تشکیل دهنده نقد :

الف ) : موضوع

ب ) : صحنه

ج ) : سکانس

د ) نقطه اوج فیلم

و ) : سایر موارد …

Downloadsra.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *